Cessari magazín Zpět do magazínu

S výrobky z dřeviny Sheesham se můžeme setkat již řadu let

21.05.2019

Co je Sheesham?

Dřevo Sheesham pochází z listnatého stromu Dalbergia Sisso, který je na Indickém subkontinentu známější právě jako Sheesham. Vyskytuje se po celém sub-himálajském regionu od řeky Indus až po východní stát Ásám. Zde se můžeme setkat i s jinými názvy tohoto stromu, jako například Shishan, Shisham či Sisu. Rovněž je rozšířen i na východě Indie, především v Paňdžábu, kde je „národním stromem“ nebo Západním Bengálu. Můžeme se s ním však setkat i v Nepálu či Pákistánu.

Kromě toho, že slouží jako vývozní dřevina, je rovněž často vysazován podél silnic, na čajových plantážích, kde poskytuje ochranu před sluncem či podél vodních kanálů.

Stromy Sheesham se zpravidla dožívají 22 let, přičemž jsou schopny vyrůst až do výšky 30 metrů. Průměr kmene je maximálně 1,5 metru a je známo, že tyto stromy vytvářejí velmi hustý a nepropustný les. Stromy většinou rostou do 900 metrů nadmořské výšky, avšak běžně dosahují i hranice 1 300 metrů. Nejlépe se jim daří při teplotách od 10°C do 40°C a dokážou přečkat pravidelné přívalové deště nebo naopak i dlouhá období sucha.

Čím dřevo Sheesham vyniká a proč je oblíbené?

Sheesham si získalo celosvětovou pozornost především jako vysoce kvalitní dřevo pro výrobu nábytku. Barva dřeva se pohybuje od světle hnědé po tmavě hnědou až kaštanově hnědou s tmavšími pruhy, což dodává dřevu honosný vzhled. Jakmile se vyleští, nabídne nám hladký a na pohled velice atraktivní povrch. Po takovém ošetření mívají jednotlivé kusy většinou i svou jedinečnou barvu. Struktura dřeva je na každém kusu nábytku zcela unikátní, což z něj činí velmi žádaný produkt. Dřevo se neprohýbá či nevlní a nedochází k jeho popraskání, často se proto používá například k výrobě masivních skříní. Rovněž má přirozenou odolnost vůči rozkladu a vydrží celé generace. V Indii je toto dřevo také velice oblíbené pro různé řezbářské práce.

Kromě nábytku se ze dřeva Sheesham mohou vyrábět i okna, dveře, hudební nástroje, překližky, podlahy a z kořenů dokonce dýmky. Využití má však daleko širší. Malé větve slouží už po staletí jako zubní kartáček a dodnes mnoho venkovských lidí začíná svůj den utržením čerstvé větvičky. Také prý pomáhá při kožních problémech či neduzích souvisejících s žaludkem.

Závěr

Sheesham je tedy dřevo velice žádané a to především pro svou odolnost a jedinečnou strukturu, která dodává dřevu punc luxusu. Řezání a následné obrábění dřeva se stává kvůli jeho tvrdosti velkou výzvou, ani to však nebrání vytvářet velmi kvalitní výrobky, které nestárnou.

Jaký nábytek z tohoto materiálu máme v nabídce?

V sekci "Obývací pokoj" můžeme najít hned několik takových produktů v sekcích "Konferenční stolky" a "Obývací stěny a police". Hlavně nabídka našich konferenčních stolků je v tomto ohledu hodně bohatá. Jedná se například o Masivní konferenční stolek - Maria a velmi oblíbený Masivní konferenční stolek - Mario, velký. Nemalou část produktů ze sheeshamu najdeme také u jídelních stolů. Z vybavení do pracovny jsou to především regály. Momentálně máme v nabídce hned několik takových regálů. Za zmínku určitě stojí Moderní masivní regál - Bernard, který na první pohled zaujme svým robustním vzhledem.

Mohlo by Vás zajímat

Moderní hodiny na zeď Motýl s motivem barevných motýlů
Stylový nástěnný věšák Šipka velký
Originální stojan na víno Claire na 7 lahví

Dekorační předmět Skůtr pro nadšence motorek
Stylový foto rámeček v černém na 24 fotek
Zpět do magazínu
Diskuze k článku
Cessari magazín
Jak na výběr sedací...
Jak na výběr sedací...
Pustili jste se do zařizování svého obývacího pokoje? V tom případě už určitě... více
Jak si vybrat vhodnou...
Jak si vybrat vhodnou...
Spánek je pro naše zdraví naprosto nepostradatelný. Naše tělo i mysl při něm... více
Jak vybrat správné...
Jak vybrat správné...
Chcete si koupit nové křeslo do své domácnosti? Nevíte, jaké byste měli zvolit?... více

Zobrazit další články
loga_orez