Cessari magazín Zpět do magazínu

Jak a kam umístit televizní stolek s televizorem?

19.10.2018
Televizoryse dnes dají umístit různě, a to i přímo na zeď, což umožňují jejich ploché, kompaktní rozměry. Oproti starším CRT televizím tedy výrazně šetří prostor a nabízí spoustu dalších výhod. Někdo ale dá i dnes přednost umístění na televizní stolek. Řekněme si pár základních zásad umístění televizních stolků, samozřejmě v souvislosti s televizorem.
Instalace vůči oknům

Jednou z hlavních zásad při umisťování televizního stolku je to, že musíme počítat se světelnými podmínkami. Někteří současní výrobci uvádí u svých televizorů možnost umístění i velmi blízko okna, vždy je ale lepší volit trochu větší vzdálenost. Ideální je posazení stolku buďto kolmo k oknům, případně před okna, neboť tak nebude na obrazovku dopadat tolik světla, nebudou se v ní tak moc odrážet předměty za oknem.

Výška stolku

Výška TV stolkuvelmi úzce souvisí s výškou vašeho posedu, případně s polohou těla sledujícího. Jakousi obecnou a prověřenou zásadou je to, že televizor na stolku by měl být položený tak, aby se střed obrazovky nacházel zhruba ve výši očí sledujícího. V podstatě byste se měli snažit o to, abyste při sledování televize co nejméně namáhali krční partie. 

Vzdálenost TV stolku

V současnosti, kdy se u televizí využívají technologie jako LCD a LED, již neplatí, že se musí striktně dodržovat určená vzdálenost, která v minulosti činila asi pětinásobek úhlopříčky TV. Pokud jste si pořídili televizor s velmi kvalitním obrazem, zejména pak HD či dokonce Ultra HD a podobně, můžete se v pohodě usadit i dosti blízko. Jestli ale není váš televizor vybaven takovým rozlišením, doporučuje se větší vzdálenost, nicméně postačí odstup od dvou metrů, u menších televizí i méně.

Nasměrování

Určitě umístěte televizní stolek s přístrojem tak, abyste nemuseli televizi sledovat postranními pohledy, jinak řečeno zešikma. Nejen, že si budete namáhat páteř, ale také můžete ovlivnit kvalitu obrazu, zvláště u LED televizí, kdy dochází ke zkreslení.
Zpět do magazínu
Diskuze k článku
Cessari magazín
Jak na výběr sedací...
Jak na výběr sedací...
Pustili jste se do zařizování svého obývacího pokoje? V tom případě už určitě... více
Jak si vybrat vhodnou...
Jak si vybrat vhodnou...
Spánek je pro naše zdraví naprosto nepostradatelný. Naše tělo i mysl při něm... více
Jak vybrat správné...
Jak vybrat správné...
Chcete si koupit nové křeslo do své domácnosti? Nevíte, jaké byste měli zvolit?... více

Zobrazit další články
loga_orez