Cessari magazín Zpět do magazínu

Jak vyčistit koženou či koženkovou sedačku?

20.06.2018

Kožené sedačky se řadí k luxusnímu nábytku, ale můžeme sem často počítat také ty koženkové. Imitace kůže již dosahují takové kvality, že rozdíl někdy na první pohled i dotek nepoznáte. Co když se vám ale stane ta nemilá věc, že svou sedačku něčím polijete.

Kožené sedačky

Ve většině případů postačí, když setřete méně závažné fleky kožené sedačky navlhčeným hadrem, ale musíte počítat s tím, že se prostě vyskytnou i nějaké horší fleky, na které již obyčejný hadr nestačí. Zůstaňme ale u hadru, ideální je bílý, který nepouští barvu, zároveň se nedoporučuje používat agresivní saponáty. Hadr pouze namočte do vody s troškou obyčejného mýdla a následně lehce setřete nečistotu. Určitě se nedoporučují kartáče a další ostré a tvrdé čisticí pomůcky.
Abyste svou koženou sedačku udrželi dlouho ve skvělé kondici, můžete použít impregnaci, pokud možno ale pouze takovou, kterou schvaluje výrobce. Například na čáry od fixy či propisky bude dostačující trochu octa s lihem, dejte ale pozor, zda tato směs s kůží sedačky nereaguje negativně.


Koženkové sedačky

Podobně jako u kožených sedaček, i u koženkových se vyplatí impregnovat, materiál tak zůstane dlouho krásně měkký a vláčný. Špína, která není fatální, půjde dolů navlhčeným hadrem opět s běžným neagresivním mýdlem, případně s doporučenými čisticími prostředky.
Na čištění ale můžete použít také běžné dětské čisticí ubrousky, které jsou napuštěny olejem a tím pádem rovněž impregnují. Dále platí stejné zásady jako u kůže, doporučuje se používat bílý hadr namočený do vody s trochou běžně dostupného mýdla. Není vhodné sedat si na koženkovou sedačku například v džínech nebo výrazně barevných kalhotách, nebo na ni pokládat barevné bytové doplňky, z nichž se také uvolňuje barva.
Zpět do magazínu
Diskuze k článku
Cessari magazín
Jak na výběr sedací...
Jak na výběr sedací...
Pustili jste se do zařizování svého obývacího pokoje? V tom případě už určitě... více
Jak si vybrat vhodnou...
Jak si vybrat vhodnou...
Spánek je pro naše zdraví naprosto nepostradatelný. Naše tělo i mysl při něm... více
Jak vybrat správné...
Jak vybrat správné...
Chcete si koupit nové křeslo do své domácnosti? Nevíte, jaké byste měli zvolit?... více

Zobrazit další články
loga_orez